Tööõnnetuste vähendamine vajab ühisrinnet. Kanna kiivrit! Alati!

18.06.2017
Tööõnnetuste arv Eestis on tõusu­trendis. Olukorra muutmiseks ei piisa üksnes tööinspektsiooni kullipilgust, vaid initsiatiivi peavad näitama ka ette­võtted, ettevõtjate liidud­ ning kutse- ja kõrgkoolid.

Merko Ehitus hoiab tööohutuse taset eeskätt töötajaid koolitades, nagu seadus ette näeb. Ühtlasi hoitakse pilk peal täiendkoolitustel ja kordusõppel.

“Näiteks oleme oma töötajatele korraldanud koolitusi “Tööohutus ehitusplatsil”, “Kraanatööd”, “Teetööde liikluskorraldus ja ohutus teetöödel,” märkis Merko töökeskkonna spetsialist Indrek Link.

Koolitusvajaduse informatsioon jõuab Merko töökeskkonnanõukogu koosolekute lauale töötajate esindajate kaudu. Oma sõna ütleb sekka ka platsi meeskond ning arvesse võetakse backoffice’i analüüse.

OÜ Normandia on ehitusmaastikul veel mikroettevõte. Eelmisel aastal kasvas ehitusmahu käive enam kui kolm korda varasema aastaga võrreldes. Käibe kasvu veavad mahukamad ehitustööd, mis omakorda nõuavad ettevõttelt ka põhjalikumat järelevalvet töö ja ohutuse üle.

Raskemaid tööõnnetusi strateegiajuht Jaak Härma sõnul ette tulnud ei ole, väiksemate tagajärgedega õnnetuste puhul on olukord ähmane.

“Neid võib olla enamgi, kuid paljud väikesed juhtumid salgavad kas töötaja ise või alltöövõtja maha,” tõdes Härma.

Elementaarsete isikukaitsevahendite kandmist tuletavad meelde ehitusplatsidele paigaldatud infotahvlid ja üheleheküljeline ohutusalane meelespea. Täiendavalt on tutvustatud kõikidele alltöövõtjatele töö sise­korra eeskirju ehitusplatsil ning kooskõlastatud töötervishoiu ja tööohutuse ühistegevuse kokkulepe.

Loe pikemalt Äripäevast

Artikliväliselt tõdeme, et ohutu töökeskkonna tagamine ehitusplatsil on tõsine väljakutse. Turvaline töökeskkond saavutatakse ühise jõupingutusega. Kui aga ettevõtte juht, tellija, järelevalve või otsene ülemus vilistab turvalisusele, on keeruline oodata seda ehitustööliselt. Suur samm edasi turvalisema töökeskkonna suunas oleks juba see, kui kõik ehitusplatsil viibivad isikud hakkaksid vähemasti kiivrit kandma.