Milliste töödega saaks ehituskogemusteta inimene ise hakkama?

24.04.2017

Nagu ütlus „Ise tehtud, hästi tehtud“ kehtib ka ehituses. Ehitustöösse pandud oma hing, higi ja vaev on hindamatu väärtusega. Endal hea vaadata, katsuda ja kasutada. Niisamuti saab sõpradele-tuttavatele näidata ja enese tehtuga eputada. Nihu minnes saab nuriseda vaid iseendaga.

Isetegemise või spetsialisti kaasamise ühest kuldset reeglit pigem polegi. Igal ehitustöö liigil on, isegi pealtnäha lihtsal, omad keerukused. Inimeste oskused, sh tahe, on erinevad. Seda nii aktiivse isetegija kui ka spetsialistide seisukohast. Mõni võtab esmakordselt Youtube-i või toote juhendi ette ja teeb paremini kui aastatepikkuse kogemusega spetsialist. Ise tehes nähakse tihti ka rohkem vaeva. Mõnel juhul tuleb osata enesele tunnistada, et katsetamine võib olla tore, kuid ka üpriski kulukas ja ohtlik. Esmakordselt pintslit käes hoides ei pruugi kõik nii minna kuis hing ihkab. Elektritöödega katsetamine on enese ja teiste ohtu seadmine.

Isegi, kui aega, tahtmist ja oskust jagub, tasuks ehitusmees kaasata eritööde puhul. Lisaks tasuks iga ehitustöö puhul arvestada nii enda kui teiste ohutusega - alates isikukaitsevahendite kandmisest kuni oma võimete selge mõistmiseni.

Katusekorteri renoveerimine
Pildil ehitusfirma Normandia poolt Tartu kesklinnas renoveeritud katusekorter.